Kdy vypnou DVB-T?
Druhá vlna digitalizace se naplno spustí během podzimu, kdy se začnou postupně vypínat vysílače se starým standardem DVB-T. K vypnutí prvního z nich dojde konkrétně 27. listopadu, kdy Česká televize utne pražské vysílače Praha-Žižkov a Cukrák. Přechod bude dál postupovat z Prahy přes střední Čechy, západní Čechy až po jižní Moravu. K úplnému vypnutí starých vysílačů by mělo dojít do konce června roku 2020, kdy už bude dostupný pouze nový standard DVB-T2.
Kde už DVB-T2 běží?
Na většině území ČR je už teď dostupné vysílání v DVB-T2, a to díky tzv. přechodovým sítím, na kterých běží současně DVB-T a DVB-T2.
Kdy úplně vypnou DVB-T?
Proces odstartuje Česká televize, která teď vysílá své programy na starém standardu v Multiplexu 1. Následovat ji budou komerční stanice využívající Multiplexy 2, 3 a 4. Nějakou dobu sice ještě poběží přechodové sítě, postupně však i ty umlknou.
Jaké stanice spadají pod stávající multiplexy?
Multiplex 1: ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT :D/ČT art a ČT Sport
Multiplex 2: Barrandov, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool
Multiplex 3: Kino Barrandov, Barrandov Krimi, Óčko, Óčko Star, Prima Love, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Seznam.cz TV, Šlágr TV
Multiplex 4: Nova Action, Nova 2, Nova Gold, Prima Comedy Central, TV Rebel, TV Relax, Joj Family
Po přechodu na ostrý provoz DVB-T2 už nebude možné naladit Multiplexy 1, 2, 3 a 4 ve starém standardu. Nově najdete ty stejné programy na Multiplexech 21, 22 a 23, které mohou rozšifrovat pouze přijímače podporující DVB-T2 a kodek H.265 či HEVC.
Jaké stanice spadají pod budoucí multiplexy?
Multiplex 21: ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 HD, ČT sport HD, ČT :D/art HD
Multiplex 22: Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Max, Prima Krimi, Óčko, Óčko Star
Multiplex 23: Nova, Nova Cinema, TV Seznam.cz, TV Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Krimi, Šlágr TV, Šlágr 2, TV Noe
Multiplex 24: Seznam programů zatím nebyl zveřejněn.
Kdy k tomu dojde přímo u vás?
Harmonogram přechodu se liší kraj od kraje. Najděte si ten svůj a zjistěte, do kdy máte čas se na nový standard vysílání připravit.
Harmonogram vypínání DVB-T
Hlavní město Praha
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 |
---|---|---|---|
Praha – Žižkov | 27. 11. 2019 | 8. 1. 2020 | 8. 1. 2020 |
Praha – Cukrák | 27. 11. 2019 | 15. 1. 2020 | 15. 1. 2020 |
Středočeský kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 |
---|---|---|---|
Votice – Mezivrata | 7. 1. 2020 | 22. 1. 2020 | 22. 1. 2020 |
Plzeňský kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Plzeň – Krašov | 4. 2. 2020 | 2. 3. 2020 | 1. 4. 2020 | 27. 2. 2020 |
Sušice – Svatobor | 26. 2. 2020 | 30. 3. 2020 | 5. 4. 2020 | 27. 2. 2020 |
Domažlice – Vraní vrh | 4. 2. 2020 | 2. 3. 2020 | 5. 4. 2020 | 27. 2. 2020 |
Karlovarský kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 |
---|---|---|
Cheb – Zelená hora | 12. 2. 2020 | 16. 3. 2020 |
Jáchymov – Klínovec | 12. 2. 2020 | 16. 3. 2020 |
Ústecký kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Ústí nad Labem – Buková hora, Krušnohorská | 30. 1. 2020 | 23. 3. 2020 | 20. 4. 2020 | 7. 2. 2020 |
Chomutov – Jedlová hora | 30. 1. 2020 | 23. 3. 2020 | 20. 4. 2020 | - |
Liberecký kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Liberec – Ještěd | 26. 2. 2020 | 30. 3. 2020 | 26. 4. 2020 | 26. 2. 2020 |
Jihočeský kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 |
---|---|---|---|
České Budějovice - Kleť | 19. 3. 2020 | 13. 2. 2020 | 19. 2. 2020 |
Vimperk - Mařský vrch, Pod Homolkou | 19. 3. 2020 | 13. 2. 2020 | 19. 2. 2020 |
Královehradecký kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Trutnov – Černá Hora, Šibeniční vrch | 7. 1. 2020 | 12. 2. 2020 | 28. 4. 2020 | 26. 2. 2020 |
Pardubický kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Pardubice – Krásné | 27. 8. 2020 | 22. 9. 2020 | 22. 9. 2020 | - |
Kraj Vysočina
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Jihlava – Javořice | 27. 8. 2020 | 22. 9. 2020 | 25. 5. 2020 | květen 2020 |
Jihomoravský kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Brno – Kojál | 29. 7 .2020 | 1. 9. 2020 | 30. 9. 2020 | - |
Brno – Hády | 29. 7. 2020 | 1. 9. 2020 | 30. 9. 2020 | - |
Brno – Barvičova | 29. 7. 2020 | 1. 9. 2020 | 30. 9. 2020 | - |
Mikulov – Děvín | 29. 7. 2020 | 1. 9. 2020 | 30. 9. 2020 | - |
Olomoucký kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Jeseník – Praděd | 27. 8. 2020 | 1. 10. 2020 | 6. 10. 2020 | - |
Moravskoslezský kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Ostrava – Hošťálkovice | 27. 8. 2020 | 1. 10. 2020 | 13. 10. 2020 | - |
Ostrava – Hladnov | 27. 8. 2020 | 1. 10. 2020 | 13. 10. 2020 | - |
Frýdek-Místek – Lysá hora | 27. 8. 2020 | 1. 10. 2020 | 13. 10. 2020 | - |
Zlínský kraj
Vysílače | Multiplex 1 | Multiplex 2 | Multiplex 3 | Multiplex 4 |
---|---|---|---|---|
Zlín – Tlustá hora | 30. 9. 2020 | 21. 10. 2020 | 21. 10. 2020 | - |
Valašské klobouky – Ploštiny | 30. 9. 2020 | 21. 10. 2020 | 28. 10. 2020 | - |