Co je to americká hypotéka?

Jedná se o typ hypotéky, u které nemusíte bance dokazovat, za co jste peníze utratili. Na rozdíl od klasické hypotéky, kde finance musíte použít na bydlení, je totiž možné zapůjčené peníze využít téměř na cokoliv. Americká hypotéka je pro řadu lidí například řešením, jak se finančně vyrovnat s příbuznými nebo refinancovat své dluhy.

V roce 2004 se snažila Hypoteční banka zaregistrovat si tento pojem pro vlastní nabídku. Vzhledem k tomu, že tou dobou už byla „americká hypotéka“ obecně rozšířeným a známým pojmem, se to ale bance nepovedlo. 


Americkou hypotéku nabízí většina velkých bank. V našem srovnání můžete najít například Komerční banku, Equa bank, mBank nebo Raiffeisenbank. Občas americkou hypotéku najdete i v nabídkách nebankovních společností

Buďte ovšem obezřetní a vše proberte s finančním poradcem. Vždy si také nechte smlouvy překontrolovat právníkem. Konzultace vás sice vyjde na pár tisíc, budete mít ale jistotu, že vás nikdo nechce připravit o nemovitost.

Výhody a nevýhody americké hypotéky

+ Peníze můžete utratit téměř za cokoliv a bance do toho nic není.
+ Jelikož ručíte bance nemovitostí, bude nakloněnější vám dát nižší úrok. Obvykle tedy přeplatíte méně než u běžné půjčky.
+ Na americkou hypotéku si můžete často půjčit částku, kterou by vám u obyčejné půjčky ani nenabídli.
+ Americkou hypotéku můžete splácet klidně až 20 let.
+ Většinou jde hypotéku předčasně splatit bez poplatků.


 Za hypotéku ručíte nemovitostí.
Půjčí vám maximálně 70 % z kupní ceny zastavené nemovitosti.
Obvykle přeplatíte více než u klasické hypotéky.
Vysoké poplatky za sjednání.
Přestože jde o hypotéku, nemůžete si odečíst úroky z daní.


Americká hypotéka je i přes své nevýhody využívaná jako řešení v řadě životních situací. Může se například jednat o to, že v rámci dědického řízení se sourozenci domluví, že jeden získá nemovitost a ten druhý bude vyplacen.

Rozdíl mezi úvěrem na 800 000 Kč a americkou hypotéku

 ÚvěrAmerická hypotéka
RPSN8,4 %2,99 %
Doba splatnosti7 let20 let
Měsíční splátka12 629 Kč4 353,15 Kč
Celkem zaplaceno1 060 836 Kč
1 044 756 Kč


„Účel hypotéky sice dokládat nemusíte, ale u většiny bank budete v žádosti podepisovat, že se nejedná o hypotéku na podnikání. Pozor na to, co podepisujete.“

– Petra Macáková, hypoteční specialistka srovnávacího portálu Ušetřeno.cz