Co je to hypotéka s plovoucí sazbou?

Poznáte ji podle úroku, který jako by se houpal na vlnách – stoupá a zase klesá. Spolu s ním se také snižuje, nebo zvyšuje, kolik za hypotéku měsíčně zaplatíte. Hypotéka s plovoucí sazbou je známá i pod názvem „variabilní hypotéka“ nebo „hypotéka s floating sazbou“. 

Úrok u tohoto typu hypotéky dostanete, pokud sečtete tzv. PRIBOR a marži toho, kdo vám hypotéku nabízí. PRIBOR (neplést s jídelním příborem) je průměrná úroková sazba, za kterou jsou si banky ochotné půjčovat mezi sebou. Jednou za měsíc ji na svém webu zveřejňuje Česká národní banka (ČNB). Marži si pak každá společnost nastavuje sama, což vede k velkým rozdílům mezi konečnými úroky.

Obvykle klesají úroky v případě, že chce národní banka nakopnout hospodářství. Pak jsou úvěry levné a nevyplatí se spořit.

 

U hypotéky s plovoucí sazbou si nikdy nemůžete být jistí, jak vysoká bude příští splátka. Jelikož však společnosti u tohoto typu hypoték nabízí levné předčasné splátky, vyplatí se vám v případě, že v budoucnosti hodláte sem tam splatit něco navíc. Tato výhoda je ale už více méně smazána zákonem. Podle něj máte možnost zdarma každoročně splatit čtvrtinu z původní výše jistiny. Někteří hráči, například Air bank, již navíc nabízí splacení hypotéky zcela zdarma.

Vývoj sazby PRIBOR (1M) v průběhu let[1]

hypotéka s plovoucí sazbou

Úrok a měsíční splátka se u těchto hypoték mění obvykle každý měsíc, záleží právě na poklesu či růstu sazby PRIBOR (1M). Sjednat si ale můžete také hypotéku s plovoucí sazbou, kde se úrok vypočítává podle tříměsíčního (3M) PRIBORu. Dalším důležitým faktorem je, na jak dlouho si necháte zafixovat marži banky. I ta se totiž může v průběhu let měnit.

Výhody a nevýhody hypotéky s plovoucí sazbou

+ Když klesá PRIBOR, snižuje se vám úrok a s ním i splátky.
+ Obvykle nižší poplatky za předčasné splacení úvěru.

− Roste-li PRIBOR sazba, roste i úrok a měsíční splátky.
− Nestálé výdaje neumožňují dobře si naplánovat rodinný rozpočet.


Větší banky by neměly mít problém vám hypotéku s plovoucí sazbou nabídnout. Najdete je třeba u Raiffeisenbank, Hypoteční banky, České spořitelny a MONETA Money Bank. Své možnosti ale raději proberte se svým bankéřem či hypotečním poradcem.

„Samozřejmě je možné změnit svou hypotéku s plovoucí sazbou na hypotéku s fixovaným úrokem. Banky si však v takovém případě většinou účtují nemalý poplatek za změnu smluvních podmínek.“

– Daniel Gorol, hypoteční specialista srovnávacího portálu Ušetřeno.cz

[1] Zdroj: PRIBOR 1M, Kvartální součty - ekonomika ČNB [online]. [cit. 2019-10-29]. Dostupné z: https://www.kurzy.cz/cnb/ekonomika/tabulka-2-urokove-sazby-financnich-trhu/pribor-1m/kvartalni/