Co když můj dodavatel energií zkrachuje?

Víte, co se stane, když váš dodavatel elektřiny nebo plynu zkrachuje či ukončí činnost? Ne, neskončíte u svíček a černé televizní obrazovky. Pro takové případy je tu totiž dodavatel poslední instance (DPI). Ten se vás ujme, pokud vám z jakéhokoliv důvodu vaše energetická firma nebude schopna dodávat elektřinu nebo plyn. 

Kdo je můj dodavatel poslední instance (DPI)?

Plyn: Kdo je dodavatel poslední instance? 


Elektřina: Kdo je dodavatel poslední instance? 

 
 Bohemia Energy končí: Co to znamená a co se bude dít dál?

 
Výjimkou jsou odběratelé plynu s roční spotřebou vyšší než 630 MWh – tedy střední a větší odběratelé plynu. Mezi ně ale vaše domácnost určitě nepatří.
 

Musím nahlásit, že můj dodavatel zkrachoval?

Ne. Sám dodavatel, který z nějakého důvodu není schopný dodávat elektřinu či plyn tak, jak se zavázal, musí o situaci informovat operátora trhu s elektřinou (OTE). Ten pak vyrozumí dodavatele poslední instance a předá mu veškeré informace, které potřebuje, aby vám mohl dodávat energie.

INFO

V případě krachu velkého dodavatele energií se často příliš mnoho klientů obrací na svého dodavatele poslední instance. Ten je pak zahlcen a nestíhá na dotazy odpovídat. Nikomu volat nemusíte. Dodavatel poslední instance vám bude automaticky dodávat elektřinu a plyn.


Za jaké ceny dodává energie dodavatel poslední instance?

Dodavatel poslední instance je ze zákona povinen vám obratem sdělit, kolik u něj energie stojí. Na ceny dohlíží Energetický regulační úřad (ERÚ). Obvykle se ale odvíjí od aktuálních tržních cen elektřiny a plynu.


Jak dlouho můžu u dodavatele poslední instance zůstat?

Najít si nového dodavatele musíte během půl roku. Po 6 měsících se k vám přestane hlásit i DPI a spadnete do neoprávněného (černého) odběru.