Co když můj dodavatel energií zkrachuje?

13. 10. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co když můj dodavatel energií zkrachuje?

Víte, co se stane, když váš dodavatel elektřiny nebo plynu zkrachuje či ukončí činnost? Ne, neskončíte u svíček a černé televizní obrazovky. Pro takové případy je tu totiž dodavatel poslední instance (DPI). Ten se vás ujme, pokud vám z jakéhokoliv důvodu vaše energetická firma nebude schopna dodávat elektřinu nebo plyn. 

Kdo je můj dodavatel poslední instance (DPI)?

Plyn: Kdo je dodavatel poslední instance? 


Elektřina: Kdo je dodavatel poslední instance? 

 
 Bohemia Energy končí: Co to znamená a co se bude dít dál?

 
Výjimkou jsou odběratelé plynu s roční spotřebou vyšší než 630 MWh – tedy střední a větší odběratelé plynu. Mezi ně ale vaše domácnost určitě nepatří.
 

Musím nahlásit, že můj dodavatel zkrachoval?

Ne. Sám dodavatel, který z nějakého důvodu není schopný dodávat elektřinu či plyn tak, jak se zavázal, musí o situaci informovat operátora trhu s elektřinou (OTE). Ten pak vyrozumí dodavatele poslední instance a předá mu veškeré informace, které potřebuje, aby vám mohl dodávat energie.

INFO

V případě krachu velkého dodavatele energií se často příliš mnoho klientů obrací na svého dodavatele poslední instance. Ten je pak zahlcen a nestíhá na dotazy odpovídat. Nikomu volat nemusíte. Dodavatel poslední instance vám bude automaticky dodávat elektřinu a plyn.


Za jaké ceny dodává energie dodavatel poslední instance?

Dodavatel poslední instance je ze zákona povinen vám obratem sdělit, kolik u něj energie stojí. Na ceny dohlíží Energetický regulační úřad (ERÚ). Obvykle se ale odvíjí od aktuálních tržních cen elektřiny a plynu.


Jak dlouho můžu u dodavatele poslední instance zůstat?

Najít si nového dodavatele musíte během půl roku. Po 6 měsících se k vám přestane hlásit i DPI a spadnete do neoprávněného (černého) odběru.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Dodavatel poslední instance Distributor elektřiny Distributor plynu Dodavatel zkrachoval