Jak funguje garance ceny energií? Co až mi skončí fixace?

20. 05. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Jak funguje garance ceny energií? Co až mi skončí fixace?

Garantovaná cena = fixovaná cena = stále stejná cena.

Jak funguje garance ceny?

Cena elektřiny a plynu se skládá z regulované a neregulované části. Kolik zaplatíte za regulovanou složku určuje každý rok Energetický regulační úřad (ERÚ). Tato část je pro všechny dodavatele stejná. Jak drahá bude ale neregulovaná složka, to už si nastaví každý dodavatel, jak se mu zrovna hodí. 

Když energie na burze zdražuje, zvýší dodavatelé obvykle ceny za neregulovanou složku a domácnosti si připlatí. Aby vám nemohl dodavatel cenu neregulované složky libovolně měnit, můžete si sjednat tarif s garancí (fixací) ceny. Pokud si tedy zafixujete cenu plynu na 2 roky, pak máte jistotu, že vám dodavatel po dobu 2 let část ceny nezdraží. Ale ani nezlevní. 

U elektřiny dělá neregulovaná složka přibližně 46 %, u plynu si zafixujete dokonce až 75 % z celkové ceny. 

Za energie si i s fixací připlatíte v případě, že Energetický regulační úřad zvedne cenu regulované složky. S tím váš dodavatel nic nenadělá.

  

Co za to?

Dodavatel se tedy zaváže, že vám po určitou dobu nebude zdražovat. To pro něj ale představuje riziko. Co když elektřina a plyn na trhu výrazně zdraží a vy od něj budete odebírat energie pod cenou? Risk, že na smlouvě s fixovanou cenou dodavatel prodělá, něco stojí. Vaši svobodu, tedy možnost odejít bezplatně k jinému dodavateli. Jestliže vám má dodavatel zafixovat cenu na 2 roky, vy musíte slíbit, že u něj po tyto 2 roky zůstanete. I kdyby padaly trakaře, nebo ceny energií u konkurence.

Fixace tedy představuje takovou pojistku. Zatímco vy si pojistíte, že vám dodavatel nezdraží, dodavatel si pojistí, že zůstanete jeho klientem i do budoucna.

Chci změnit dodavatele před koncem fixace

Pak obvykle draze zaplatíte. Dodavatelé si účtují i několikatisícové poplatky za předčasné odstoupení od smlouvy. Bezplatně odejít ke konkurenci se vám podaří pouze v případě, že dodavatel oznámí změnu smluvních podmínek a vy včas podáte žádost o odstoupení od smlouvy.

Výhody a nevýhody garantované ceny energií

+ Nemusíte se starat o ceny plynu a elektřiny.
+ Máte jistotu, kolik budete za energie platit.

Nemůžete ukončit smlouvu, kdykoli vás napadne.
Smlouva se často automaticky prodlužuje.
Fixujete si pouze část ceny.


Fixovat či nefixovat? Toť otázka. Experti se v televizních zprávách a novinových článcích často předhání v odhadování, jak se bude v budoucnosti cena energií vyvíjet a jestli se vyplatí nechat si teď zrovna ceny zafixovat. Než skočíte na nejnovější vyjádření jednoho z nich, pamatujte, že nikdo nemá křišťálovou kouli, se kterou by byl schopný situaci na trhu s energiemi stoprocentně předpovědět.


Co až mi skončí fixace?

V podstatě existují tři možnosti. Buď dojde k automatickému prodloužení smlouvy, dohodnete se na nových podmínkách, nebo změníte dodavatele.


 
 Pohlídáme vám konec fixace. Stačí říct.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Ceny elektřiny Ceny plynu Garance ceny Fixace ceny