Co potřebuji k žádosti o půjčku?

27. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co potřebuji k žádosti o půjčku?

To záleží na tom, kolik si chcete půjčit, jakou půjčku si vyberete a u koho si o úvěr požádáte. Vždy budete ale muset prokázat svou totožnost a příjmy.
 

Jak budu prokazovat totožnost?

Aby si byla banka 100% jistá, že si půjčujete právě vy a ne někdo, kdo si na vás jen hraje, bude po vás požadovat doklad totožnosti – obvykle dvou. Zcela určitě budete muset dodat svůj občanský průkaz. Jako druhý doklad stačí ofocený řidičský průkaz, u neřidičů pak platný cestovní pas, případně rodný list.

To, jak důkladně si banka proklepne vaše příjmy, závisí čistě na ní. Jestliže jste ale jejím dlouholetým známým a máte u ní běžný účet, na který vám každý měsíc chodí výplata, pak jí obvykle stačí výpis z účtu.


Jak budu prokazovat příjmy?

Pokud chcete půjčku, musíte ji být schopni splatit. To dá rozum. Banka chce proto mít jistotu, že jsou vaše příjmy stabilní, prokazatelné, legální a dostatečné.

Aby banka vaše příjmy považovala za stabilní obvykle

– nesmíte být ve zkušební nebo ve výpovědní lhůtě,
– nesmíte pracovat ve společnost, která vyhlásila bankrot a krouží kolem ní exekutoři,
– nestačí dohoda o provedení práce a pracovní činnosti,
– práce na dobu určitou musí být sjednána na více než rok. V případě kratší pracovní smlouvy, by smlouva měla být u stejného zaměstnavatele už v minulosti alespoň jednou prodloužena.


Jak budete prokazovat příjmy, se liší banka od banky. Zodpovědný poskytovatel úvěrů po vás ale bude chtít každou korunu doložit.


Jak budete pravděpodobně prokazovat své příjmy?

zaměstnanec doloží potvrzení od zaměstnavatele, nebo výpis z účtu, na který vám chodí výplata. Výpis by měl sahat alespoň 3 měsíce dozadu a musí na něm být jasně vidět, kdo vám posílá mzdu. Zároveň nestačí pouze fotky internetového bankovnictví nebo oříznutý výpis.
– Pokud máte více zaměstnaní, je nutné dodat daňové přiznání, pracovní smlouvy a potvrzení o zaplacení daně.
– Jestliže dostáváte mzdu na ruku, pak musíte dodat 3 nejaktuálnější výplatní pásky potvrzené zaměstnavatelem.
– Po podnikatelích banky většinou vyžadují daňové přiznání za poslední rok, potvrzení o oprávnění podnikat a doklad o zaplacení daně.
– I příspěvky, důchody a náhrady můžete zahrnout mezi své příjmy. Musíte pak ale dodat doklad o přiznání dávky, případně důchodový výměr nebo soudní rozhodnutí.
– Po tom, kdo pobírá plat ze zahraničí, banky obvykle chtějí pracovní povolení, pracovní smlouvu, 3 výplatní pásky a výpis z účtu za poslední 3 měsíce.
– Pronajímáte byt a chcete výdělek z nájmu zahrnout do svých příjmů? Připravte si úředně ověřenou kopii nájemní smlouvy a doklad k alespoň 3 zaplaceným nájmům.


Legalita vašich příjmů je asi zřejmá. Co stát neviděl, jako by nebylo. Banka následně všechny podklady, které jí o sobě dáte, strčí do své černé krabičky a ta už vypočítá, zda jsou vaše příjmy dostatečné. 

V případě, že si chcete vyřídit refinancování půjčky nebo konsolidaci více úvěrů, připravte si k ruce všechny staré smlouvy.

Půjčky nad poměry (obvykle nad 500 000 Kč)

K vysokým půjčkám potřebujete spolužadatele, který bude prokazovat svou totožnost a příjmy stejně jako vy. Pokud jste navíc už v chomoutu, musí půjčku oficiálně odsouhlasit manžel/manželka nebo registrovaný partner. Obyčejně ale stačí, aby podepsali písemný souhlas. 

  
Přehledné, rychlé a nezávazné srovnání půjček

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Žádost o půjčku Půjčka Prokazování příjmů