Můžu si půjčit, když jsem v exekuci nebo v insolvenci?

Můžu si půjčit, když jsem v exekuci?

Ne. Každá banka nebo nebankovka musí ze zákona prozkoumat, jestli je ve vašich silách půjčku splatit. Pokud vám tedy někdo půjčí, když jste v exekuci, tak je smlouva neplatná

Jestliže máte navíc zablokovaný přístup na účet, exekutor vám okamžitě peníze navíc zabaví. Některé nebankovní společnosti nebo soukromí investoři vám možná proto nabídnou půjčku na ruku, ale zkuste se nejdřív zamyslet, proč vám takovou nabídku dělají, když máte prokazatelné problémy splácet. Pokud nepočítají s tím, že jim finance vrátíte, proč vám je půjčují? Vážně myslíte, že to dělají nezištně, aby vám pomohli?

V případě, že vám exekutor obstavil účet, můžete zajít do banky a vyjednat s nimi jednorázové vyplacení dvojnásobku životního minima, pro jednotlivce jde o 7 720 Kč. Musíte je ale samozřejmě na účtu mít.


Můžu si půjčit, když jsem v insolvenci?

Teoreticky ano, ale nedělejte to. Půjčovat si, když jste zrovna v procesu oddlužení prostřednictvím splátkového kalendáře, povede ke zrušení insolvence. Nepřilévejte olej do ohně. Pokud by došlo k zrušení oddlužení, bude veškerý váš majetek rozprodán.

Jak dlouho po exekuci nebo insolvenci si můžu půjčit?

Až prokážete v očích bank, že to zvládáte i bez půjček. Ještě alespoň 5 let po vyřešení insolvence nebo exekuce musíte žít tzv. „s čistým štítem“, než se vám odváží banka či solidní nebankovní společnosti půjčit.

Máte vy nebo někdo ve vašem okolí problémy s exekucí? Využijte služeb bezplatné poradny.