Jak funguje kreditní karta?

Existují dva typy platebních karet – debetní a kreditní

Debetní kartu má v peněžence kdekdo. Obvykle ji dostanete k běžnému účtu a když s ní pak platíte, čerpáte peníze z vlastních úspor, co jste si na účet uložili. 

Získat kreditní kartu už je trochu složitější. Jedná se totiž o kartu, se kterou čerpáte peníze banky. Pokaždé, když zaplatíte kreditkou, berete si tedy vlastně úvěr. I když se ale jedná o půjčku, s kreditkou úroky platit nemusíte. 

Jak funguje kreditní karta?

Nejdřív se s bankou domluvíte na úvěrovém rámci. Tedy na částce, kterou můžete z karty maximálně vyčerpat za dané období. 

Než vám banka kartu vydá, dohodnutou sumu na ni nabije ze svého. Vy pak vesele nakupujete, aniž byste museli sáhnout do vlastních úspor.

Na konci zúčtovacího období (obvykle cca měsíce) banka sečte vše, za co jste platili kreditní kartou, a pošle vám vyúčtování. 

Vy pak máte na výběr. Buď všechny platby zaplatíte a vyčerpaný limit na kreditce se vám vynuluje, nebo budete částku splácet postupně a dluh se vám přehoupne do dalšího zúčtovacího období.

Co je to bezúročné období?

Nechcete platit úroky? Stačí celou částku, kterou jste z karty za dané zúčtovací období vyčerpali, splatit v tzv. bezúročném období

Bezúročné období trvá obvykle kolem 50 dní a končí datem splatnosti. Pokud půjčku nevrátíte do posledního dne bezúročného období, budete muset platit úroky. Každá platba se přitom úročí už ode dne, kdy vám ji z karty strhli

„Kreditka může být skvělou krátkodobou půjčkou do výplaty. Stačí zaplatit vyčerpanou částku do dne splatnosti a nebude vás úvěr stát skoro nic.“

– Luboš Smejkal, finanční specialista České spořitelny

 

 Jaké kreditní karty banky nabízejí?

Co když promeškám bezúročné období?

Do data splatnosti, tedy do posledního dne bezúročného období, musíte vždy zaplatit alespoň minimální splátku. Ta se obvykle rovná jen pár procentům z vyčerpané částky. 

Po zaplacení minimální splátky se zbylá částka dluhu převede do dalšího zúčtovacího období a znovu se objeví ve vašem příštím vyúčtování.

K čemu je tedy ta kreditka?

To záleží hlavně na vás. Někteří lidé využívají kreditku jako finanční rezervu, jiným vyhovují věrnostní programy a cashback (cashbackem je míněno vrácení určitého procenta z útraty). Cestovatelé ocení pojištění, směnné kurzy a bezpečnost.

Výhody a nevýhody kreditní karty

+ Peníze si půjčujete během bezúročného období vlastně zadarmo.
+ Neplatíte vlastními penězi. Ty mohou během bezúročného období spokojeně odpočívat na spořicím účtu a vydělávat.
+ Získáte slevy u partnerských prodejců, cashbacky, prodlouženou záruku, asistenční služby a další výhody podle typu karty.
+ Cestovní pojištění a skvělé směnné kurzy.
+ Budujete si historii ve svém bankovním registru. Banka je při porovnávání úvěruschopnosti vždy nakloněnější těm, se kterými se už dobře zná a ví, že v minulosti zodpovědně zacházeli s kreditní kartou.

Poměrně vysoký úrok v případě, že nestihnete zaplatit během bezúročného období.
Poplatek za vedení kreditní karty.
Drahé vybírání z bankomatů.

 

Pro koho je kreditní karta určená?

V minulosti často využívaly kreditní karty firmy. Společnost například nakoupila na kreditku materiál, z něj vyrobila zboží, a to výhodně prodala. Následně splatila dluh, marži si nechala a pokračovala dál v podnikání.

Ke kreditním kartám si ale našli cestu už i obyčejní smrtelníci. Velkými průkopníky byli ve své době náruživí cestovatelé, kteří zjistili, že auto si v cizině půjčí jedině na kreditku. Další v pořadí byli milovníci online nákupů. S kreditkou se totiž nemusí bát platit v neznámých e-shopech a k tomu dostanou výhodné cashbacky.

Pořídit by si měl kreditní kartu ale jen ten, kdo má své finance pevně v rukou.

Vždy je potřeba si kontrolovat, že vás provoz kreditky nestojí více, než kolik ušetříte jejím používáním.