Proč má kreditní karta tak vysoký úrok a co s ním?

26. 03. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Proč má kreditní karta tak vysoký úrok a co s ním?

Úroky na kreditních kartách patří mezi ty nejvyšší. Roční sazba na některých z nich přesahuje i 20 %. Nic ale není tak horké, jak se na první pohled zdá.

„S průhlednou platební kartou od České spořitelny si nemusíte dělat hlavu s úrokem a složitě přepočítávat, kolik vás bude kreditní karta stát, když nevyužijete bezúročné období. Každých 500 Kč, co jste k datu splatnosti nestihli zaplatit, vás měsíčně vyjde vždy na 10 Kč. Zbývá vám splatit 5 000 Kč? Pak dáte za úroky jen 100 Kč měsíčně. Do 499 Kč vás kreditka na úrocích nebude dokonce stát vůbec nic.“

– Luboš Smejkal, finanční specialista České spořitelny


Na vysoký úrok má vliv dostupnost a ohebnost půjček z kreditní karet. Banka nemůže moc dobře předvídat, jestli úvěr splatíte v bezúročném období, rozhodnete se platit jen po minimálních splátkách nebo budete půjčku splácet úplně náhodně, jak se vám to zrovna hodí. Protože musí být připravena na všechny možnosti u všech majitelů kreditek, nechává si v záloze velké sumy peněz. To dělá z kreditních karet dost drahou službu.

Navíc jsou kreditní karty právem považovány za rizikové půjčky. Přeci jen jde často o vysoké sumy na krátkou dobu. To také žene úrokové sazby nahoru. 

Jestliže vám ujela s kreditní kartou ruka, zvažte refinancování nebo konsolidaci. Zásadně si snížíte úroky, půjčku ale budete splácet déle.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Kreditní karta Úrok Úroková sazba