Pojištění schopnosti splácet: Vyplatí se? Jak pojištění vybrat?

Co se stane, když onemocníte a nedokážete proto splácet půjčku? Nebo třeba přijdete o zaměstnání? Pokud si k půjčce sjednáte pojištění schopnosti splácet, pak za vás může i celý dluh uhradit pojišťovna. Teoreticky.

A prakticky?

To záleží. Každé pojištění kryje něco malounko jiného a je potřeba důkladně číst všechny podmínky. Obecně ale platí, že u půjček s dlouhou dobou splatnosti se pojištění vyplatí. Čím déle splácíte, tím větší je totiž pravděpodobnost, že se nějaká katastrofa přihodí. U hypoték je pojištění v podstatě podmínkou.

Jak pojištění schopnosti splácet vybrat?

Pojistná rizika

První, co by vás mělo zajímat, jsou situace, při kterých vás pojišťovna podrží. U nejobyčejnějších a nejlevnějších typů pojištění se obvykle jedná o úmrtí a invaliditu III. stupně, tedy ta méně pravděpodobná rizika. 

Za pojištění krapet reálnějších hrozeb si už připlatíte, výměnou budete ale vědět, že když onemocníte nebo přijdete o práci, svět se nezblázní. Sledujte tedy, jestli za vás pojišťovna zaplatí splátky v případě, že vás vyhodí z práce nebo nebudete schopni pracovat kvůli onemocnění či úrazu.

Už trochu nadstandardní pojištění vám pokryje splátky dokonce i v případě, že budete muset ošetřovat člena rodiny, tudíž nebudete schopni docházet do práce.

Podmínky plnění

Pojišťovny si samozřejmě kladou různé podmínky. Obvyklou výjimkou jsou například bolesti zad. Jestliže se ocitnete v pracovní neschopnosti, protože vám luplo v zádech, pak budete nuceni prokázat, že nejde o staré zranění nebo opotřebení věkem a vše doložit CT vyšetřením nebo magnetickou rezonancí. 

Aby za vás pojišťovna platila v případě ztráty zaměstnání, o práci smíte přijít až 3 měsíce od podepsání smlouvy. Další podmínkou je, že padáka nesmíte dostat vlastní vinou. Oprávněným důvodem je třeba organizační změna ve firmě nebo zdravotní problémy. Některé pojišťovny vás pak podrží v podstatě od momentu, kdy si vás zapíšou na úřadu práce. Většinou za vás ale začnou platit splátky až za 3 měsíce

Nezapomínejte, že pojišťovně bude chvíli trvat, než se rozhodne, jestli máte na plnění nárok. Mezitím musíte splátky platit ze svého. Společnost vám je pak případně proplatí zpětně.


Pojistné plnění a limity

V případě úmrtí nebo invalidity III. stupně za vás pojišťovna obvykle uhradí celý dluh nebo jeho velkou část. U onemocnění a ztráty zaměstnání už je to složitější. Pojišťovna proplatí standardně jen 12 splátek.

Počítat musíte také s horními limity, tedy s maximální částkou, kolik je za vás pojišťovna ochotná „vypláznout“. To například znamená, že v rámci jedné splátky zaplatí nanejvýš 50 000 Kč. 

Co musím splňovat, abych si mohl pojištění sjednat?

Pojištění vám, pokud splňujete podmínky, nabídne banka k půjčce zcela automaticky. Nesjedná vám ho obvykle pouze v případě, že jste v invalidním důchodu nebo v pracovní neschopnosti.

Kolik stojí pojištění schopnosti splácet?

Cena se většinou pohybuje do 10 % z měsíční splátky.