Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem elektřiny?

Distributor elektřiny pečuje o elektrické vedení a má na starosti, aby se k vám elektřina dostala za jakéhokoliv počasí. Pokud třeba na dráty spadne ve vichřici strom, o situaci se musí postarat právě distributor. Distributor každý rok provádí také odečty elektroměrů.

V České republice působí 3 distributoři elektřiny:

Každý z nich má na starosti určité území, tzv. distribuční oblast. Distributora tedy nemůžete jen tak změnit, je vám přidělen na základě vaší adresy. 

distribuce elektřiny

Jelikož nejde distributora libovolně změnit, mohl by si klidně za své služby účtovat nekřesťanské peníze. Poplatky za distribuci jsou proto pod dohledem Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a dělají cca 40 % z celkové ceny elektřiny.

dodavatel elektřiny

Dodavatel elektřiny nakupuje elektřinu na domácím nebo zahraničním trhu a následně ji prodává domácnostem. Za to si samozřejmě účtuje příslušnou marži

Na českém trhu působí více než 50 dodavatelů elektřiny a každý z nich si výši marže nastavuje dle vlastního uvážení. Domácnosti si naštěstí mohou dodavatele svobodně vybrat, tudíž funguje na trhu konkurence, kdy se společnosti o klienty přetahují a snaží se jim nabídnou ten nejlepší produkt. 

   

Srovnejte si nabídky dodavatelů elektřiny