Zrušení daně z nabytí nemovitosti: Co se změní a kdy?

Zrušení 4% daně z nabytí nemovitých věcí by mělo dopomoci mladým rodinám k vlastnímu bydlení a zároveň povzbudit trh, na který těžce dopadla koronavirová krize. Nový návrh zákona ale zatím pouze schválila vláda, teď se k němu má ještě vyjádřit Poslanecká sněmovna. Přečtěte si, jaké změny jsou aktuálně v plánu.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

  • Pokud jste podali návrh na vklad vlastnictví do katastru v prosinci 2019 a později, nebudete muset tuto daň platit. 
  • Jestliže mezi takové lidi patříte, ale daň jste už zaplatili, budete mít možnost požádat o vrácení peněz.

Zrušení odpočtů úroků ze základu daně

  • Odpočty se budou nově vztahovat pouze na půjčky na bydlení, u kterých byl návrh na vklad vlastnictví do katastru podán nejpozději v prosinci 2021.
  • Refinancování půjčky nemá na odpočty vliv. Pokud budete refinancovat úvěr, který jste si vzali před lednem 2022, pak si úroky budete smět dál odečítat.

daň z nabytí nemovitosti

Pokud jste si pořídili nemovitost v prosinci 2019, nebo si ji pořídíte do konce roku 2021, pak nebudete platit daň z nabytí a současně budete mít možnost si od základu daně odečíst úroky z půjčky na bydlení. Je tedy pravá chvíle zvážit hypotéku.

 

Jak to vypadá v praxi?

Řekněme, že jste si koupili dům na hypotéku za 5 000 000 Kč. To pro vás znamená, že musíte navíc zaplatit daň 200 000 Kč. Na 80 % hypotéce máte úrok 2,28 % a splácet ji budete 30 let. Díky odpočtům úroků ze základu daně získáte zpátky za 30 let splácení přibližně 228 000 Kč. Pokud novela zákona projde, nebudete muset na začátku vypláznout 200 000 Kč za daně, nedostanete ale zpět zmíněných 228 000 Kč. 

Jestliže se ale se zápisem nemovitosti do katastru trefíte do období mezi prosincem 2019 a prosincem 2021, pak nebudete platit 200 000 Kč v podobě daně z nabytí nemovitosti a zároveň získáte zpět 228 000 Kč díky odpočtům úroků ze základu daně.

  
Neotálejte a najděte si nejvýhodnější hypotéku na trhu. Úroky začínají už na 1,79 %

Osvobození od 15% daně z příjmu při prodeji nemovitosti

  • Aktuálně platí, že při prodeji nemovitosti, kterou vlastníte už alespoň 5 let, nemusíte platit 15% daň z příjmu. U nemovitostí nabytých od 1. ledna 2021 se tato lhůta prodlužuje na 10 let.
  • Ostatní podmínky pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti (v nemovitosti bydlíte 2 roky, nebo peníze z prodeje využijete na nákup nové nemovitosti stejné hodnoty, nebo jde o dědictví) platí dál beze změn.