3D Secure: Jak jsou zabezpečeny online platby kartou?

07. 09. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

3D Secure: Jak jsou zabezpečeny online platby kartou?

3D Secure = způsob, jakým jsou zabezpečeny platby kartou na internetu

Pokud platíte v e-shopu, musí vaši transakci banka náležitě ověřit. Nejdříve po vás proto vyžaduje vyplnění platebních údajů z karty (číslo karty, její platnost a 3místný CVC kód) a následně vám zašle na váš mobilní telefon ještě unikátní SMS kód. Tento jednorázový kód, kód platný pouze pro právě probíhající transakci, musíte přepsat do zobrazeného formuláře na stránce e-shopu.
 

Jak poznám, že platím přes 3D Secure?

V České republice už je zabezpečení přes 3D Secure zcela standardní. Při platbě prostřednictvím platební brány proto hledejte označení „VISA“ (dříve „Verified by VISA“) a „MasterCard ID Check“ (dříve „MasterCard SecureCode“).


visa 3d secure mastercard id check

3D Secure 2: Bezpečnější a snazší nakupování

3D Secure je tu s námi už více než 20 let. Proto i tady dochází k evoluci, která ještě více posílí bezpečnost a zároveň zjednoduší vaše nakupování na internetu.

Tuto evoluční změnu zajišťuje nová verze 3D Secure 2, která přichází se silným ověřením vaší platby, jak ji vyžaduje aktuální legislativa, zejména celoevropská regulace. 

V rámci 3D Secure 2 je totiž nutné, oproti starší verzi, potvrdit platbu ještě dalším způsobem. Zvýšené zabezpečení má sloužit k lepšímu ověření, že platbu opravdu realizuje vlastník platební karty.

Zjednodušeně je možné tyto způsoby ověření rozdělit do tří skupin:

  • Ověření pomocí něčeho, co znáte jen vy – jde například o heslo nebo PIN kód.
  • Ověření pomocí něčeho, co vlastníte jen vy – při platbě musíte mít u ruky například svůj telefon.
  • Ověření pomocí něčeho, co je pro vás zcela jedinečné – třeba otiskem vašeho prstu (Touch ID) nebo skenem obličeje (Face ID).

Kombinací alespoň dvou z výše uvedených způsobů se zajistí vyšší bezpečnost, než je pouhé přepsání SMS kódu. Dnes se tak stává standardem ověřování plateb pomocí bankovní aplikace, která v sobě kombinuje výše uvedené způsoby ověření.
 

Jak taková platba probíhá?

Jakmile na stránce obchodníka přejdete k potvrzení platby a přepíšete údaje z vaší platební karty, je do vaší bankovní aplikace zaslán požadavek na ověření. Pro toto ověření už nemusíte složitě přepisovat kód z SMS zprávy, ale pouze se v aplikaci jednoduše ověříte pomocí dříve nastaveného 6místného kódu, rozpoznáním obličeje, nebo otiskem vašeho prstu.

Na pozadí pak proběhne mezi vaší aplikací, bankou a obchodníkem silně zašifrovaná komunikace zajišťující bezpečné schválení nákupu. Výsledkem je výrazně větší bezpečnost ale také pohodlnější ověření platby.

Pokud jste vyznavači potvrzování plateb přes SMS, nebo si bankovní aplikaci nemůžete stáhnout, nezoufejte. I pro vás banky chystají alternativu. Je možné, že se už od ledna 2021 setkáte s ověřením platby přes SMS kód v kombinaci s vlastním ePINem, dalším 6místným kódem.

„V mobilní aplikaci George klíč od České spořitelny půjde potvrzovat platby na internetu na podzim tohoto roku. Chceme tak vyhovět klientům, kteří chtějí být při placení ještě více chráněni a zároveň platit ještě pohodlněji než doposud."

– Jan Dachovský, specialista platebního styku v České spořitelně

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
3D Secure 3D Secure 2 Online platby kartou

Článek jsme napsali ve spolupráci s odborníkem

Radimem Širokým ze společnosti Česká spořitelna