Které půjčky vyjdou nejvýhodněji? Zeptali jsme se finančního specialisty

Banky nás reklamami na „nejvýhodnější půjčky“ doslova bombardují. Jen mezi televizními novinami a Ordinací v růžové zahradě se od šviháka v obleku dozvíte, že i banku můžete mít rádi, mluvící kocour vám dokáže, že u nich nízké úroky opravdu platí, a nesmí chybět ani černobílé zvíře, co tvrdí, že do banky už nemusíte. A teď babo raď. Na koho se tedy obrátit, když potřebujete finanční injekci? Je lepší vsadit na „starou školu“, nebo dát šanci jedné z novějších bank? Poprosili jsme o pomoc s výběrem nezávislého finančního specialistu.
 

Tradiční banky: Dávka byrokracie a poplatků

Co si budeme povídat. Půjček je na trhu skutečně požehnaně a nikomu se zrovna dvakrát nechce je mezi sebou porovnávat, nedejbože dokonce obcházet jednotlivé pobočky a ptát se na něco znuděných úředníků. Kam tedy obvykle jdeme? Do naší banky, nebo jedné z těch největších, které známe. Velká banka si přece zaslouží velkou důvěru. Existuje už léta, a tak v ní určitě pracují lidé, kteří v tom umí chodit. To sice ano, ale možná právě díky tomu tradiční banky stále dodržují nejen dress code, ale také zkostnatělá pravidla, která jsou pro mladé banky dávno minulostí.

A tak se můžete těšit na pořádnou dávku byrokracie, která vůbec není třeba. Zdlouhavé posuzování vašich příjmů, nutná návštěva pobočky a samozřejmě i poplatky, které výrazně zdraží vaši půjčku na bydlení nebo půjčku na auto. Ani flexibilita vůči potřebám klienta není taková, jaká by mohla být. Ovšem nemusí to tak být všude.
 

Co je to RPSN?

RPSN (roční procentní sazba nákladů) určuje, kolik z dluhu ročně za půjčku zaplatíte se vším všudy, tedy včetně úroku a všech poplatků. Díky RPSN si můžete lépe porovnat, která půjčka je skutečně nejlevnější a která jen láká na nízký úrok, ale skrývá vysoké poplatky.

Nové moderní banky: Bez poplatků, bez problémů

Když se objevily na bankovním trhu menší banky, rozvířily stojaté vody. Ono to najednou všechno šlo. Úředníci začali mluvit namísto jakousi bankovní svahilštinou lidsky a srozumitelně. Zjednodušily se podmínky, zkrouhly poplatky a téměř vše šlo vyřešit online z pohodlí domova. Halelujah. A rovnou třikrát. Už žádné nervy drásající celodenní posezení s bankéřem a podepisování tisíce lejster.

„Nízkonákladové banky přinesly na finanční trh revoluci. Nabízejí výhodné podmínky, které dříve neexistovaly. S přehledem se tak zařadily mezi ty nejlevnější poskytovatete půjček.“

- Lukáš Kaňok, finanční specialista


Půjčky pod lupou: Rozhodující roli hrají drobnosti

Starší banky začaly povolovat pod tlakem těch mladších a inovativních. Trh půjček se změnil. Nabídky bank se mezi sebou dnes na první pohled příliš neliší. Abyste zjistili, která vás opravdu vyjde nejvýhodněji, je potřeba nahlédnout jim trochu více pod pokličku. Porovnali jsme proto mezi sebou tři oblíbené. Do detailu. 

Srovnání vybraných bezúčelových půjček
Minutová půjčka od Equa bankPůjčka od České spořitelnyPůjčka na cokoliv od ČSOB
Bez poplatků

Poskytnutí půjčky online je zdarma, jinak 1 % z poskytnutého úvěru (max. 5 000 Kč). 

Poplatek za předčasné splacení ve výši 0,5 % až 1 % z výše splátky.

Bez poplatků
Úrok od 3,8 % ročněÚrok od 4,99 %Úrok od 4,9 % ročně
Maximální RPSN = 17,51 % Maximální RPSN = 15,7 % Maximální RPSN = 18,3 % 
Žádost online, schválení za 3 minuty.Odměna za řádné splácení = banka vám odpustí až 15 posledních splátek. Půjčku můžete do 90 dní vrátit. Banka vám pak proplatí všechny už zaplacené úroky. 
Spočítat splátku


Finanční specialista: Kdybych si měl vybrat, sáhnu po Zonky

„Všechny vybrané banky nabízí u svých úvěrů zajímavé výhody. Kdybych si ale měl vybrat, volba by padla na Zonky, kde si vše mohu vyřídit online a půjčka mě vyjde levněji než v bance. Z bankovních produktů mě zaujala půjčka od Air bank. Kladně hodnotím rychlost vyřízení, nízký úrok i možnost flexibilně si přizpůsobit splátky.

– Lukáš Kaňok, finanční specialista


Půjčte si na Zonky od lidí 

Určitě jste již viděli divnou žirafu, jak na billboardu propaguje půjčku s úrokem od 2,99 % ročně. Takhle nízký úrok je hudbou nejen pro žirafí uši. Jak funguje půjčka od Zonky? Napíšete, na co byste si chtěli půjčit, odešlete a pak jen čekáte, až se vám na půjčku investoři složí. Je to jednoduché a levnější než v bance.

Zonky půjčka
Poplatek za poskytnutí = 2 %
Úrok od 2,99 %
Maximální RPSN = 31,94 %
Garance nejnižší splátky.
Nebankovní půjčka, Zonky jsou ale pod dohledem ČNB.


Zajímají vás produkty dalších bank?

Všechny aktuálně dostupné půjčky si můžete během pár minut porovnat v naší kalkulačce. Ta vám nabídky přehledně seřadí, vypočítá přibližnou výši měsíční splátky a také úrok a RPSN