Sledování dětí přes mobilní telefon: Jak to funguje a je to vůbec legální?

17. 09. 2020 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Sledování dětí přes mobilní telefon: Jak to funguje a je to vůbec legální?

„Jak jsem mohla zapomenout na Kevina? Proboha, co jsem to za matku?“ „Jestli ti to pomůže, já zapomněl brýle na čtení.“ Nemusíte zrovna kandidovat na nejhoršího rodiče roku, abyste ztratili přehled o tom, kde se nachází vaše dítě. Někdy prostě stačí se na vteřinku otočit a už si to štráduje k protějšímu pavilonu žiraf, kde ho v tlačenici objevíte až za 5 minut. To ovšem stačí k tomu, abyste byli strachy bez sebe. No a když se pak dlouho nevrací z kroužku domů, hned si v hlavě začnete přehrávat tisíce nejhorších scénářů, co se mohlo stát.
 

S hlídáním nejmenších pomohou chůvičky

I když mámy oplývají schopností proměnit se v superženy hravě zvládající deset činností najednou, ještě nepřišly na to, jak se rozkrájet ani naklonovat, aby mohly být na více místech zároveň. Dětská chůvička jim s tím alespoň částečně může pomoci. Vyzkoušejte to sami. Není třeba hned vyhazovat tisíce za originální produkty, pomocí aplikace snadno v chůvičku proměníte dva telefony nebo tablety. Jeden umístíte k postýlce, druhý máte u sebe a můžete v klidu vařit, uklízet, nebo si dát na chvilku nohy na stůl a v klidu si číst, zkrátka cokoliv potřebujete bez zbytečného odbíhání k děťátku každých pět minut.

Mobil případně tablet za vás bude sledovat hluk, pohyb i aktivitu miminka. Také může nahrávat zvuky, fotit dění a posílat vám obrázky. Když se dítě probudí či začne brečet, dá vám aplikace okamžitě vědět. Je jen na vás, jestli ho půjdete utěšit osobně, přes telefon nebo mu pustíte ukolébavku. Dokonce můžete předem nahrát svůj uklidňující hlas a v potřebné chvíli miminku pustit záznam. 

5 aplikací, které by se vám mohly hodit:

Chůvička 3G je spolehlivá aplikace na telefony, tablety i počítače od českého studia TappyTaps. Podporuje video přenos a mnoho dalších funkcí. Funguje na iOS i Androidu.

iSitter je aplikace pro zařízení Apple. Monitoruje zvuk a každých 30 vteřin posílá aktuální fotku. Trochu okleštěná verze je dostupná zadarmo.

Baby Monitor váš telefon promění v chůvičku a to doslova. Nechybí žádné obvyklé funkce. Funguje na jakoukoliv vzdálenost. Umí totiž komunikovat přes Wi-Fi. K dispozici je pro Android. 

Cloud Baby Monitor je v podstatě stejná jako aplikace výše, jen je v angličtině a vytvořená speciálně pro jablíčkáře. 


Jak střežit větší raubíře?

Dnešní děti prakticky nedají telefon nebo tablet z ruky. Sledovat jejich pohyb je proto velmi jednoduché. Například pomocí služby NajduTě, která funguje ve spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem vnitra zjistíte, kde se právě nachází už za 9,5 sekundy. Stačí zavolat na operační centrum (funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu), a vyškolení profesionálové dítě ihned lokalizují. Nepotřebujete aplikaci, počítač ani připojení k internetu, díky tomu je služba chráněna proti zneužití a neoprávněnému přístupu k datům. Cena služby startuje už na 148 Kč za měsíc. 

Ideální je kombinace sledování a domluva přímo s dítětem, že vám napíše SMS nebo zvolí volání, když dorazí domu nebo na kroužek.

Co na to zákony?

Sledování dětí přes telefon má určitá pravidla. U dětí starších 15 let musí mít rodiče jejich informovaný souhlas. Mobil dospělých lidí je možné sledovat jen se souhlasem dotyčného. Operátoři nabízí této skupině zajímavé slevy na studentské tarify.


Další možností je opět aplikace. Jedna z oblíbených je Neztraťse. Pracuje na principu povolených zón. Na začátku si nastavíte provozní zóny (např.: škola, kroužek, domov) a jednu bezpečnostní zónu (okruh, který dítě nesmí opustit) + časová pásma a aplikace vám bude zasílat upozornění vždy, když se dítě přemístí mezi zónami, nebo se ocitne mimo ně, dle individuálního nastavení. Všechny funkce můžete vyzkoušet během týdenního testovacího období zdarma, poté vás aplikace bude stát od 99 Kč měsíčně.

Tipy na další zajímavé aplikace:

ZoeMob Family Locator pohlídá celou rodinu. Kromě sledování obsahuje i messenger pro komunikaci a další vychytávky. Stáhnout si ji můžete na Google Play.

FamilyWatch je česká aplikace, která rodičům pomáhá hlídat jejich potomky na dálku pomocí mobilního internetu a GPS. Zatím jen pro Androidy.  

Obdobnou aplikaci ale najdete i na App Store, jmenuje se Family GPS Tracker Kid Control.

  

Využít můžete i hlídací GPS

Kromě špiónských aplikací pro mobilní telefony existují i další možnosti, jak „špehovat“ své děti. Například speciální sledovací GPS zařízení, která jsou velká jako krabička od sirek nebo jako menší vysílačka. Prodávají se i výrobky připomínající digitální hodinky nebo například klíčenku, takže případný únosce vůbec nemusí poznat, že dítě sledovací zařízení má.

Lokátory navíc nejen plní funkci sledovací, ale většinou mají i nejrůznější bezpečnostní funkce, které spustí poplach, případně umožní přímé spojení s policií či záchrannou službou na základě zmáčknutí tlačítka, nebo zatřepání, zapnou odposlech či odešlou SMS zprávu nouzovým kontaktům. Zařízení jsou běžně k dostání například na Alze a Spyshopu. Jejich ceny se pohybují od 349 Kč do 3 000 Kč.
 

Sledovací čipy

Chvilku se dokonce uvažovalo o tom, že by se děti měli nechat stejně jako psí mazlíčci čipovat. Čip velikosti hrotu od pera by se aplikoval pod kůži a kdokoli s přístupem k příslušnému software by mohl s přesností na pár metrů zjistit jeho polohu a další informace.

 
 Ušetřete na mobilním tarifu vašeho dítěte

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Bezpečnost Sledování dětí Chytré aplikace