Daň z nabytí nemovitosti zrušena, nejlepší čas koupit bydlení je teď

Prezident podepsal rozsudek smrti nad 4% daní z nabytí nemovitosti. Co všechno se změní a proč je právě teď ten nejlepší čas koupit nemovitost?
 

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Pokud jste podali návrh na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí v prosinci 2019 a později, pak zpozorněte.

  • Jestliže jste měli podat přiznání k dani z nabytí nemovitosti do 31. března, tedy kvůli koronaviru do srpna a později do konce roku, pak jste v suchu. Daň platit nemusíte. 
  • V případě, že jste daň už zaplatili, pak vám peníze vrátí v podobě přeplatku.
     

Omezení odpočtů úroků ze základu daně

V původním návrhu byly odpočty úroků ze základu daně úplně zrušeny, nakonec ale došlo jen k jejich omezení.

  • Pokud si pořídíte hypotéku (nebo jinou půjčku na bydlení s možností odpočtů) do 1. ledna 2022, můžete si odepsat celkem až 300 000 Kč ročně. A to i v případě, že později úvěr refinancujete.
  • Jestliže si vezmete půjčku 1. lednu 2022 a později, odepíšete si už maximálně 150 000 Kč.
     

Nejlepší čas koupit bydlení?

Pokud si pořídíte do konce roku 2021 nemovitost, pak nebudete platit daň z nabytí a současně budete mít možnost si od základu daně odečíst až 300 000 Kč. Je tedy pravá chvíle zvážit hypotéku.
 

 Neotálejte a najděte si nejvýhodnější hypotéku na trhu

 

Osvobození od 15% daně z příjmu při prodeji nemovitosti

  • Aktuálně platí, že při prodeji nemovitosti, kterou vlastníte už alespoň 5 let, nemusíte platit 15% daň z příjmu. U nemovitostí nabytých od 1. ledna 2021 se tato lhůta prodlužuje na 10 let.
  • Ostatní podmínky pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti (v nemovitosti bydlíte 2 roky, nebo peníze z prodeje využijete na nákup nové nemovitosti stejné hodnoty, nebo jde o dědictví) platí dál beze změn.