Placení QR kódem: Jednoduchá technologie ovládla svět

Platit hotovostí je sice stále běžné, ale čím dál tím méně časté. Placení QR kódem je jedním z jednoduchých způsobů, jak se hotovosti vyhnout. Provedeme vás základními informacemi o placení QR kódem.

Co je to QR kód?

QR kód je jedním z prostředků, jak ukrýt větší množství dat. Velmi zjednodušeně můžeme říct, že jde o propracovanější čárový kód. Oproti čárovému kódu obsahuje až 100× více informací – dokáže pojmout 4296 znaků textu či 7089 číslic. QR kód se skládá z mnoha čtverečků, které v sobě skrývají unikátní informaci, například webovou adresu, polohu v mapách, nějaký text, e-mail nebo v případě QR platby konkrétní pokyny k zaplacení. QR platby představují alternativu bezkontaktního NFC placení, které lze využívat například pomocí Google Pay či Apple Pay. Zatímco NFC placení je populární především ve Spojených státech amerických a v západních zemích, QR platby dominují v Číně nebo v jihovýchodní Asii.

QR kód vznikl v roce 1994. Za jeho zrodem stojí japonští vynálezci Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Jejich původním cílem bylo nahradit čárové kódy modernější verzí, která by našla lepší uplatnění v automobilovém průmyslu. Automobilka Toyota, která jako první QR kódy používala, tím získala konkurenční výhodu, jelikož dokázala o svých dílech jednoduše evidovat stovky řádků informací. Jednoduchost a rychlost poté vedly k tomu, že se QR kódy nejdříve začaly rozšiřovat v dalších odvětvích průmyslu a poté i v samotných službách. 

„U nás využíváme QR kódy zejména v mobilním i internetovém bankovnictví George. Snažíme se tím klientům urychlit a usnadnit převody jejich peněz. Podobné kódy můžete vidět i na našich tištěných letácích nebo elektronických dokumentech. Tyto kódy neslouží k placení, ale často jsou to odkazy na stažení aplikací České spořitelny nebo na dokumenty na našich webových stránkách. Opět je to zkratka k informacím.“

– Šimon Vácha, analytik plateb v České spořitelně

 

Jak placení QR kódem funguje?

Do telefonu si stáhnete jednu z aplikací, která placení QR kódem umožňuje, případně, pokud máte iPhone, stačí otevřít aplikaci fotoaparátu. Při platbě QR kód pomocí této aplikace a kamery v mobilu načtete. Částka se strhne z platební karty, kterou máte zadanou v účtu aplikace. Účtenka vám automaticky dorazí na uvedenou e-mailovou adresu. Platba může v některých případech probíhat i tak, že vy ve své aplikaci vygenerujete vlastní QR kód, který si načte prodejce.
 

V čem jsou výhody placení QR kódem?

Především v jednoduchosti a rychlosti. Pokud je QR kód na faktuře, nemusíte složitě přepisovat číslo účtu, variabilní symbol a další údaje, které po sobě několikrát kontrolujete tak, abyste neudělali chybu. Pouze načtete QR kód svým chytrým telefonem a platební příkaz se ve vaší bankovní aplikaci vyplní automaticky. Tuto funkci musí samozřejmě podporovat vaše bankovní aplikace, nicméně u většiny bank na českém trhu je to samozřejmost.

Podobně jednoduše funguje placení QR kódem i v obchodech či restauracích. V místech, kde tento typ platby podporují, uvidíte vyvěšený nebo nalepený QR kód, například v restauraci může být přímo na stole. Ve chvíli, kdy chcete zaplatit, kód prostřednictvím příslušné aplikace v mobilu načtete, zobrazíte si seznam objednaných položek, zadáte výši spropitného, zaplatíte a můžete odejít. Nemusíte zdlouhavě čekat na číšníka nebo sahat na hotovost. Účtenku obdržíte na e-mail, případně si ji můžete vyžádat od obsluhy. Aplikace většinou umožňují i rozdělení útraty mezi víc lidí – každý tak v případě potřeby zaplatí sám za sebe.
 

Jaké aplikace lze pro placení QR kódem použít?

Aplikací umožňujících QR platbu je několik. Mezi ty světově nejúspěšnější patří bezesporu WeChat Pay a Alipay, které dominují na asijském trhu. WeChat Pay je součástí populární čínské chatovací aplikace WeChat patřící pod koncern Tencent, za Alipay stojí Alibaba Group nejbohatšího Číňana Jacka Ma. Je to právě aplikace WeChat, které je často přisuzována zásluha za masové rozšíření QR plateb v Číně. Chatovací aplikace byla používána napříč populací a lidé díky ní měli ve výchozím nastavení telefonu QR čtečku. Jen za veřejnou dopravu platí prostřednictvím této aplikace v Číně více než 100 milionů uživatelů. 

Na českém trhu rozvíjí placení QR kódem zejména aplikace Qerko a OneMenu. Obě aplikace se momentálně zaměřují primárně na oblast gastronomie, ale je pravděpodobné, že se budou rozrůstat i do dalších odvětví.

Pokud jde o využití QR kódu pro vyplnění bankovního příkazu, tak s tím vám pomůže běžná mobilní aplikace vaší banky. Perfektním příkladem je aplikace George od České spořitelny. V internetovém bankovnictví při zadávání nové platby kliknete na „Platba QR kódem“. Následně se vám otevře nové okno a zároveň se zapne webová kamera. QR kód namíříte na kameru počítače, aplikace si ho naskenuje a předvyplní potřebné údaje. Pak už stačí platbu jen potvrdit. 

„V mobilním i internetovém bankovnictví George je to velice oblíbená funkce. Klienti generují QR kódy a posílají je rodině a známým, když od nich potřebují uhradit platbu.“

– Šimon Vácha, analytik plateb v České spořitelně

 

(Zdroj: csas.cz)


Co potřebuji pro placení QR kódem? 

Není toho mnoho. Určitě potřebujete chytrý telefon s kamerou, jednu z aplikací umožňující placení QR kódem a platební kartu. Pak už jen zbývá najít obchodníka, který platbu QR kódem akceptuje. Jejich počet se neustále rozrůstá – například aplikací Qerko šlo k červenci roku 2020 zaplatit v 250 tuzemských restauracích a kavárnách. Platit prostřednictvím QR kódu můžete také ve vybraných barech, obchodech nebo čerpacích stanicích. Při platbě faktur pomocí QR kódu budete potřebovat mobilní aplikaci vaší banky.

 
 Jak ještě můžete platit online?