Co je to noční proud (nízký tarif) a kolik s ním můžete ušetřit?

26. 01. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Co je to noční proud (nízký tarif) a kolik s ním můžete ušetřit?

Co je to noční proud (nízký tarif)?

Distributoři elektřiny nabízí domácnostem jednotarifní nebo dvoutarifní sazbu. Jednotarifní sazba znamená, že je vám po celý den i noc účtována elektřina za stejnou cenu ve vysokém tarifu (VT). Naopak v případě dvoutarifní sazby odebíráte během dne střídavě dražší vysoký a levnější nízký tarif (NT). V minulosti běžel nízký tarif převážně v noci, proto se mu ještě občas říká „noční proud“. Dnes už je to ale trochu složitější.
   

Proč jsou dva tarify elektřiny?

Většina lidí žije v podobném rytmu. Například kolem jedenácté dopoledne začnou všechny domácnosti, restaurace a fast foody vařit a servírovat obědy, tudíž se zásadně zvýší spotřeba elektřiny. Naopak v jedenáct večer už domácnosti postupně zhasínají a jdou spát – odběr elektřiny proto klesne. 

Distributoři, kteří pečují o elektrickou síť, se tak během každého dne setkávají s momenty, kdy domácnosti odebírají elektřiny buď moc, nebo naopak příliš málo. Takové situace mohou vést k nestabilitě sítě, čemuž se distributoři chtějí samozřejmě vyhnout. Problém proto řeší právě dvoutarifním systémem, který má za cíl vytvořit po celý den rovnoměrnou poptávku po elektřině.

INFO

Rekordy ve skoku ve spotřebě elektřiny drží například vysílání fotbalových zápasů FIFA. Naopak nejnižší odběr pravidelně zaznamenávají distributoři na Vánoce, kdy většina rodin rozbaluje dárky

 

Jak dvoutarifní systém funguje? 

Domácnosti s dvoutarifní sazbou mají v domě alespoň 2 různé elektrické okruhy. Na jednom z nich jsou obyčejné spotřebiče (například lednice, varná konvice) a na druhém je zařízení s vysokou spotřebou (například bojler na ohřev vody). Zatímco do prvního okruhu teče elektřina neustále, ať už je zrovna zapnutý nízký nebo vysoký tarif, do elektrického okruhu, na kterém je připojený například zmíněný bojler, proudí energie pouze v momentě, kdy běží nízký tarif (NT)

Proto, během té části dne, kdy je spotřeba elektřiny obvykle nižší, přepne distributor pomocí spínače HDO (hromadné dálkové ovládání) na nízký tarif a energie se rozteče i do okruhů s náročnými spotřebiči. Všichni velcí žrouti elektřiny tak dostanou svou porci energie v době, kdy je elektřiny na rozdávání a nebudou zatěžovat síť v časech, kdy je naopak elektřiny jen tak tak dost pro všechny.
 

INFO

Jakmile zapne distributor nízký tarif, odebírá levnější energii celá domácnost. Pokud máte dvoutarifní sazbu, zjistěte si časy spínání NT a v době nízkého tarifu zapněte také pračku, sušičku a další spotřebiče.

  

Kdo může odebírat elektřinu v nízkém tarifu?

Pouze domácnosti, které mají dvoutarifní sazbu. O dvoutarifní sazbu můžete požádat svého distributora elektřiny. Musíte ale mít spotřebič s vysokou spotřebou na odděleném elektrickém okruhu a revizní zprávu.
 

Vysoká spotřeba

V domácnosti musíte provozovat spotřebič s vysokou spotřebou elektřiny – například elektrický bojler nebo přímotop. Toto zařízení musí být navíc na samostatném elektrickém okruhu. Podle typu spotřebiče vám bude také přidělena dvoutarifní sazba.
 

Stručný přehled dvoutarifních sazeb
Název sazbyPro jaké domácnosti je sazba určena?Kolik hodin můžete odebírat elektřinu v nízkém tarifu?
Sazba D25dS akumulačním vytápěním, nebo ohřevem vody bojlerem8 hodin denně
Sazba D26dS akumulačním vytápěním8 hodin denně
Sazba D27dS elektromobilemMin. 8 hodin denně (obvykle od 18:00 do 8:00)
Sazba D57dS konkrétním systémem vytápění (například kombinace akumulačního vytápění a přímotopů, případně přímotopů a tepelného čerpadla)20 hodin denně
Sazba D61dPro chalupy, chaty a další rekreační objekty
Obvykle od pátečního oběda do nedělního večera 

  

INFO

Některé domácnosti mohou mít ještě starší dvoutarifní sazby (D35d, D45d a D56d), které už dnes ale nejde sjednat. 


Revizní zpráva

Abyste mohli zažádat o dvoutarifní sazbu, musí nejdřív revizní technik zkontrolovat rozvody a správné zapojení elektrických okruhů a HDO spínače. Váš distributor vám na svých webových stránkách, případně na infolince, doporučí ověřené revizní techniky z vašeho okolí. Cena revize začíná přibližně na 1 000 Kč.


Na koho se obrátit?

EG.D (do roku 2021 E.ON Distribuce) je distributorem v Jihočeském kraji, kraji Vysočina, Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji – volejte v pracovní dny od 7 do 20 hodin na 800 77 33 22.

PREdistribuce dohlíží na Prahu a Roztoky u Prahy – volejte v pracovní dny od 8 do 18 hodin 800 55 00 55.

Na zbylém území ČR působí ČEZ Distribuce – volejte na nonstop linku 800 85 08 60.


Kolik díky nízkému tarifu můžu ušetřit?

Záleží na vašem dodavateli, distributorovi, na vaší sazbě a spotřebě

Řekněme, že máte středně velký byt, kde bydlí 4 osoby, topí plynem, ale vodu ohřívají elektrickým bojlerem. Mají tedy teoreticky nárok na dvoutarifní sazbu. Protože se ale o energetiku příliš nezajímají, neví, že by změnou distribuční sazby mohli ušetřit.

Jejich roční spotřeba je 5 MWh. Aktuálně mají jednotarifní sazbu D01d, tudíž odebírají všechnu elektřinu ve vysokém tarifu. Kdyby si ovšem zařídili dvoutarifní sazbu D25d, spotřebovali by ve vysokém tarifu jen 1,67 MWh a zbylých 3,33 MWh v nízkém tarifu. Kolik by ušetřili?

V příkladu počítáme s ceníkem dodavatele E.ON s názvem Variant k 1. 11. 2019 pro oblast spravovanou společností ČEZ Distribuce.

Kolik díky dvoutarifní sazbě mohou ušetřit?
D01d (jednotarifní sazba)
D25d (dvoutarifní sazba)
Roční spotřeba ve vysokém tarifu = 5 MWhRoční spotřeba ve vysokém tarifu = 1,67 MWh
-Roční spotřeba v nízkém tarifu = 3,33 MWh
Cena za MWh ve vysokém tarifu = 5 199 KčCena za MWh ve vysokém tarifu = 5 227 Kč
-Cena za MWh v nízkém tarifu = 1 949 Kč
Celková cena = 25 995 KčCelková cena = 15 219 Kč
Úspora po přechodu na dvoutarifovou sazbu = 25 995 − 15 219 = 10 776 Kč

 

Dvoutarifní sazba se v tomto případě skutečně vyplatí. Pokud na ni máte nárok, ale z nějakého důvodu stále odebíráte elektřinu jen v jednom tarifu, kontaktuje svého distributora elektřiny

 
 Ušetřit za elektřinu můžete často také změnou dodavatele

 

Kdy se zapíná nízký tarif?

Jak už víte, čas, kdy odebíráte levnější elektřinu, se odvíjí od vaší sazby, adresy bydliště a distributora. Abyste zjistili, v kolik hodin vám přesně zapne distributor nízký tarif, budete potřebovat kód, povel nebo kód povelu vašeho HDO

Bohužel není vždy jednoduché tyto údaje najít, nejde totiž paušálně říct, kde budou vyznačené a jak vypadají. Pokud máte například modernější elektroměr, bude na něm kód HDO natisknutý. Ke starším měřičům se ale instalovala samostatná krabička. 

Zkuste tedy prozkoumat elektroměr, případně spínač HDO v rozvodové skříni poblíž, a najít příslušný kód. Kód označující typ přijímače HDO může začínat například písmeny FMX nebo RC. Povel HDO je 7místný kód, který obvykle kombinuje písmena a číslice, vypadá přibližně takto: A1B1DP1. Pokud nemůžete žádný takový údaj najít, zavolejte na infolinku svého distributora.

Jestliže jste ale jeden z kódů našli, můžete pomocí něj na stránkách svého distributora najít čas, kdy se zapíná nízký tarif.

M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Elektřina Noční proud Distribuční sazby Nízký tarif