Bankovní identita: Revoluce v komunikaci s úřady?

26. 01. 2021 Michaela Šámalová, Ušetřeno.cz

Bankovní identita: Revoluce v komunikaci s úřady?

Jedno přihlášení do internetového bankovnictví, na portály úřadů i do oblíbeného e-shopu? Přesně to je cílem bankovní identity. Služba zajistí nejen přihlášení a ověření totožnosti, ale také elektronický podpis. Díky tomu by měla výrazně usnadnit komunikaci s úřady či uzavírání online smluv. Od začátku roku 2021 ji mohou využívat první klienti.
  

Co je to bankovní identita?

Bankovní identita představuje digitální ověření totožnosti pomocí stejných bezpečnostních metod, jakými se přihlašujete do svého internetového bankovnictví. Pokud elektronické bankovnictví využíváte, tak bankovní identitu už vlastně máte. Stejné přihlašovací údaje, jaké zadáváte u své banky, budete moci využít k plošné identifikaci v online prostoru.
 

K čemu lze bankovní identitu využít?

Bankovní identita umožňuje digitální ověření totožnosti na webových stránkách státních institucí i soukromých firem. K přihlášení slouží stejné údaje a způsob ověření, jaký využíváte pro internetové bankovnictví –⁠ zpravidla se tedy nejedná pouze o heslo, ale rovněž o otisk prstu, SMS kód či elektronický klíč. Díky tomu je přihlášení pomocí bankovní identity stejně bezpečné, jako když se přihlašujete do internetového bankovnictví.

Kromě přihlášení a ověření totožnosti pro portály úřadů nebo soukromých firem vám bankovní identita umožní také elektronicky podepisovat dokumenty nebo za vás automaticky předvyplní formuláře. S předáním identifikačních dat druhé straně musíte ale vždy výslovně souhlasit.
 

Jaké úřady a firmy umožní identifikaci pomocí bankovní identity?

Projekt byl spuštěn od začátku roku 2021. V první fázi bude identifikaci pomocí bankovní identity podporovat Portál občana, postupně se připojí i komerční firmy (e-⁠shopy, mobilní operátoři apod.) a další státní portály (např. připravovaný portál Moje daně). U Portálu občana se tak jedná o alternativu k eObčance nebo Mobilnímu klíči eGovernment.

Bankovní identita by měla výrazně usnadnit online komunikaci se státem. Výhodou je, že si nemusíte zřizovat ověření totožnosti pomocí nového nástroje –⁠ internetové bankovnictví už drtivá většina osob na internetu používá. V České republice ho má zřízeno na 5,5 milionu lidí. 

Jaké jsou největší výhody bankovní identity?

S bankovní identitou si již nebudete muset pamatovat desítky hesel, bude vám stačit jedno. Postupem času by se služba měla využívat nejen pro komunikaci s bankou a státními úřady, ale také soukromými firmami. Bude se tak v podstatě jednat o váš digitální občanský průkaz. Díky tomu vyřídíte online spoustu záležitostí, kvůli kterým teď musíte na úřad –⁠ identifikujete se například pro finanční úřad nebo úřad práce. Jako ověření totožnosti bude služba fungovat i s partnerskými společnostmi v soukromé sféře –⁠ třeba pro telefonního operátora či dodavatele energií, s nimiž potřebujete podepsat smlouvu. S bankovní identitou vše vyřešíte online a nebudete muset trávit čas ve frontě na pobočce. Připojíte se odkudkoliv pomocí chytrého telefonu, tabletu nebo počítače.

Navíc se nemusíte učit nic nového nebo si sjednávat nový produkt –⁠ často bude postačující dát souhlas k aktivaci bankovní identity jen ve vašem internetbankingu a okamžitě ji můžete začít používat. Vy jako uživatel se při přihlášení ocitnete ve známém prostředí, jako jste zvyklí z internetového bankovnictví.
 

Jaké banky již bankovní identitu nabízí?

Aby banky mohly bankovní identitu poskytovat, musí jejich technická řešení projít akreditačním procesem u Ministerstva vnitra. Službu již spustila Česká spořitelna a ČSOB

Další banky by ji měly aktivovat v průběhu prvního čtvrtletí 2021:

Projekt je ale otevřen všem bankám. Princip fungování je u všech bank obdobný –⁠ pomocí stejného přihlášení jako do internetového bankovnictví vám umožní plošnou identifikaci v online prostředí.

Pokud máte zájem o zřízení bankovní identity, kontaktujte svoji banku. Službu vám banka poskytne zdarma. Neplatíte ani za přihlášení či ověření totožnosti.

Kdo stojí za projektem bankovní identity?

Bankovní identita je digitalizační projekt pod vedením České bankovní instituce. Původně byl vyvíjen pod názvem SONIA nebo BankID. Pro dokončení projektu bylo nutné prosadit úpravy zákona, díky kterým se teď jakákoliv banka v České republice může stát vydavatelem elektronické identity.


M
Michaela is the author of this solution article.

Byla tato odpověď užitečná? Ano Ne

Send feedback
Je nám líto, že jsme vám nemohli pomoci. Pomozte nám zlepšit tento článek a napište nám zpětnou vazbu.
Internetové bankovnictví Bankovní identita