Jak pomáhají banky a úvěrové společnosti jižní Moravě?

 
Oblast Břeclavi a Hodonínska po jedné noci vypadala, jako kdyby prošla apokalypsou. Popadané elektrické vedení, polámané stromy, domy bez střech a hromada sutin. Takový pohled se naskytl místním obyvatelům bezprostředně po tom, co oblastí proletělo tornádo. V šoku ovšem byli také všichni, kteří přijeli pomáhat. Tornádo si vyžádalo již šest mrtvých a mnoho zraněných. Škody na majetku sahají nyní až k miliardovým částkám.
  

Jakou pomoc většina bank a společností nabízí?

  • Nechat si odložit splátky půjček.
  • Využít podnikatelské úvěry s vedením zdarma.

  • Nechat si zdarma vytvořit novou platební kartu, pokud jste o ni přišli.

  • Využít náhradní ubytování.

  • Využít náhradní vozidlo.


Co mohu udělat, když chci pomoci?

  • Přispět do sbírky na transparentních účtech.
  • Investovat do úvěrů (např. u společnosti ACEMA).
     

ČSOB 

Petr Hutla, který je v současné době členem představenstva ČSOB, oznámil, že jejich banka spouští pomocnou sbírku ve spolupráci s Fórem dárců a sami se hodlají zapojit. Cílová částka je u tohoto projektu nastavena zatím na 400 000 Kč s tím, že už přesáhla 703 000 Kč. Na transparentní účet může přispět každý ještě do konce července. Prostředky, které se ve sbírce vyberou, budou rozděleny transparentním organizacím, které působí v postižené oblasti, a poté se peníze dostanou ke všem potřebným. 

Rychlá pomoc je tu i pro ty, kteří nemají kde složit hlavu, jelikož jim tornádo zničilo bydlení. ČSOB pojišťovna vyplácí zálohy na pojistné plnění od druhého pracovního dne po nahlášení škody. Odpuštěna je také spoluúčast za škody a všichni, kteří utrpěli škody na vozidle, mají nárok na náhradní vůz. 

Zájemci mohou využít možnosti dočasného náhradního ubytování, stačí jen poškození oznámit přímo na ČSOB webu. Pojišťovna avizuje, aby poškození vše fotografovali, sepsali a domluvili si s pojišťovnou následné opravy.

Telefonní číslo (infolinka pro postižené oblasti) ČSOB:

+420 466 100 777

 

Česká spořitelna

S pomocí byla rychle připravena také Česká spořitelna, která použila Nadaci Via a také do postižených oblastí poslala dva miliony korun. Klientům, kteří využívají služeb České spořitelny a byli zasaženi tornádem, byla také nabídnuta možnost o šest měsíců posunout splátky. Jak upozorňuje tiskový mluvčí spořitelny, pan Filip Hrubý, škody je třeba nahlásit na telefonním čísle nebo prostřednictvím emailové komunikace. Ke kontaktu lze využít oficiální webové stránky

Telefonní číslo (infolinka pro postižené oblasti) ČSAS:

+420 800 207 207

 

Komerční banka

Skupina Komerční banky věnovala postižené oblasti dokonce sedm milionů korun. Dále se ovšem rozhodla podpořit také své klienty. Ti mohou využít odložení splátek zdarma u spotřebitelských úvěrů, kreditních karet nebo hypoték na období, které si každý individuálně domluví s bankou. Uzavřít lze i nové úvěry pro podnikatele, které jsou opatřeny bezplatným vedením. Pokud jste obyvatelem postižené oblasti a přišli jste kromě bydlení například také o platební karty a další doklady spojené s účty, banka nabízí také bezplatné vystavení nové karty a rychlé doručení. 

V souvislosti s pojištěním doporučuje banka vše dokumentovat, ať už písemně, nebo pomocí fotografií a videí. Veškeré materiály lze odesílat na email kp@axa-assistance.cz nebo oznamovat na telefonním čísle. Jakmile jsou škody nahlášeny a zdokumentovány, můžete se pustit do odklízecích prací a oprav.

Telefonní číslo (infolinka pro postižené oblasti) KB:

+420 292 292 260

 

Moneta Money Bank

Pro všechny obyvatele zasažené oblasti je připraven formulář ve spolupráci s Nadací Moneta Clementia. V případě, že bude žádosti vyhověno, je možné oddlužení, jak uvedla tisková mluvčí Zuzana Filipová. Jelikož má banka v oblasti také několik svých zaměstnanců, rozhodla se pro pomoc využít zaměstnanecký sociální fond.
  

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank neváhala a zveřejnila transparentní účet Nadace Via, která má za úkol podpořit postiženou oblast jižní Moravy. Dárcovská kampaň v současné chvíli nese částku přes 182 milionů korun. Kampaň s názvem #promoravu uvolňuje okamžitě 20 milionů korun na akutní pomoc, kterou koordinuje kraj a krizový štáb. Dále byly kontaktovány neziskové organizace, nadace a sbírky, které taktéž spolupracují s krajem.
 

Home Credit

Všichni klienti Home Credit, kteří byli zasažení tornádem, si nyní mohou pomoci s odložením splátek. Stačí jen kontaktovat infolinku nebo svou žádost napsat na email ombudsman@homecredit.cz.

Telefonní číslo (infolinka pro postižené oblasti) Home Credit:

+ 420 542 100 100

 

Acema 

Pomoc nabízí také licencovaný poskytovatel úvěrů ACEMA Credit Czech, a.s. Výhodou, která tato společnost nabízí je, že pomoc nemusí využít jen stávající klienti, ale také ti noví. Na úvěry a financování oprav může být uvolněno až 20 milionů korun s úrokovou sazbou 0,5 % p.a. Na poskytování úvěrů se může složit také široká veřejnost, a to prostřednictvím platformy Bondster, kde mohou být úvěry zveřejněny.

Tímto způsobem můžete pomoci postižené oblasti i vy. Stačí využít investiční platformu Bondster a vložit jakoukoliv částku. Svým darem tak nejen že pomůžete potřebným, ale zhodnotíte také sami své finance. V takové situaci se Acema i Bondster vzdávají nároku na svůj vlastní honorář. 

Pokud jste klientem této společnosti a nechcete čekat na plnění pojišťoven, můžete využít okamžitě peníze od společnosti Acema na rekonstrukci. Odloženy vám mohou být také splátky po podání žádosti a snížení úrokové sazby na 0,5 % do konce trvání smlouvy.

Infolinka Acema:

+ 420 844 500 550