Dynamic Currency Conversion: Nenechte si vzít peníze

Dynamic Currency Conversion (DCC) se dá do češtiny volně přeložit jako „dynamický převod měny“ či „dynamická konverze měny“. Jedná se o službu, která se uplatňuje při vybírání hotovosti z bankomatů a platbách kartou v zahraničí. DCC umožní okamžitě zaúčtovat výběr či platbu v měně, ve které je veden účet k dané kartě. K odepsání peněz dojde podle směnného kurzu bankomatu nebo terminálu. V praxi to například znamená, že bankomat, ze kterého za pomoci české („korunové“) karty vybíráte eura v zahraničí, částku rovnou zaúčtuje v korunách podle svého kurzu 

Tato služba původně vznikla, aby vám usnadnila výběry a platby v cizině. Ihned totiž vidíte, jakou částku vyberete či zaplatíte ve své měně. Výsledná suma je už přepočtená a především garantovaná. Když DCC nevyužijete, platba se zaúčtuje až se zpožděním (obvykle 1–3 dny). Existuje zde tedy riziko, že kurz bude méně výhodný než v době platby. V tomto případě určuje směnný kurz vydavatel karty – vaše banka.

V čem tkví problém Dynamic Currency Conversion?

Zamýšlené výhody dynamické konverze měny postupem času vymizely. K výrazným skokům ve směnných kurzech v tak krátké době reálně příliš nedochází. Dříve, kdy lidé nemohli na internetu okamžitě sledovat pohyby na svém účtu nebo aktuální směnné kurzy, mohla služba DCC fungovat jako určitá garance. S dostupným připojením a mobilním bankovnictvím se ale odhalují hlavně nevýhody. Jaká je ta největší? DCC se vám většinou nevyplatí. 

Problém spočívá v tom, že kurz bankomatu či terminálu v zahraničí bude vždy výrazně horší než kurz vaší banky. Nejde přitom o zanedbatelné rozdíly. Výsledná cena se může lišit klidně o 5–10 %. Pokud vyberete z bankomatu například 1 000 eur, pak můžete kvůli horšímu kurzu přijít v přepočtu až o 2 500 Kč.
 

Jak poznáte konverzi měny při výběru z bankomatu?

U výběru z bankomatu je to poměrně jednoduché. Bankomat se vás zeptá, zda chcete částku odepsat v korunách, nebo v jiné měně (např. v eurech). Zmáčknutím vybraného tlačítka si zvolíte výběr s konverzí, či bez. Stačí si tedy uvědomit, že varianta v korunách – byť se na první pohled jeví logicky – je tou méně výhodnou. Počítejte také s tím, že konverzní možnost často stvrdíte tlačítkem vpravo, které obvykle slouží k potvrzení kroků. Pro vás výhodnější výběr bývá skryt za tlačítky vlevo, což intuitivně působí spíše jako krok zpět.
 

Jak poznáte konverzi měny při platbě kartou?

Tady to může být horší. To, že dochází ke konverzi měny, vůbec nemusíte poznat. Navolení DCC může proběhnout ze strany prodejce a vy tuto metodu zadáním svého PINu pouze potvrdíte. Obchodníci většinou nemají velký zájem nabízet vám levnější možnost – z navýšeného kurzu mívají provizi, případně platí nižší nebo dokonce žádný poplatek z transakce apod.

Pokud na terminálu vidíte vedle částky v místní měně rovněž sumu v korunách a směnný kurz, jde o dynamický převod měny. V tu chvíli platbu odmítněte a požádejte prodavače, ať zadá běžnou platbu bez DCC. Je-li na terminálu při platbě jen částka v místní měně, mělo by být vše v pořádku.

V krajním případě se o proběhnutí konverze dozvíte ze stvrzenky. Na té bude buď směnný kurz nebo sdělení, že jste byli o kurzu informováni a souhlasili s ním. V těchto situacích zkuste transakci hned reklamovat s tím, že byla provedena konverze bez vašeho souhlasu. Obchodník by měl platbu stornovat a zajistit vrácení peněz na vaši kartu. Následně požádejte o zaplacení bez DCC. 
 

Jde DCC zablokovat?

U některých bank lze v internetovém bankovnictví dynamickou konverzi pro platební kartu jednoduše zakázat. Transakce, které DCC vyžadují, jsou poté ze strany banky zamítnuty. Zdaleka to však není možné u všech bank. Každá společnost se k problematice DCC staví jinak. Některé subjekty stále poukazují na původně zamýšlené výhody konverze, jiné banky zase nevidí řešení v celkovém zamítnutí, protože lidé nemusí mít v určitých situacích alternativní možnosti.

Mezi banky, kde Dynamic Currency Conversion zablokujete, patří mBank, Fio banka, Expobank CZ a nově také Equa bank. Jak vyplývá z nedávného průzkumu serveru Podnikatel.cz, ostatní banky o blokování DCC na kartě neuvažují – s výjimkou Banky CREDITAS.
 

Kdy se hodí dynamickou konverzi měny použít?

Snad jen, když okamžitě potřebujete vědět přesnou částku, která odchází z vašeho účtu. Jinak konverze v současné době nedává smysl. Máte-li možnost se DCC vyhnout, měla by pro vás být tato varianta vždy výhodnější. Ostatně, před využíváním dynamického převodu měny v minulosti varovalo i Ministerstvo financí České republiky.

Od loňského roku se o vyšší transparentnost dynamické konverze stará vyhláška Evropské unie. Klienti by při volbě DCC měli získat bližší informace, které jim pomohou ve správném rozhodnutí. Na bankomatu se jim zobrazuje například odchylka směnného kurzu od středového kurzu Evropské centrální banky.